2026. 06. 24.

Az EU szabályozza az AI/MI tartalmak kötelező jelölését

 A Gemini posztjainál az alábbi kép meg fog jelenni

Tehát a kötelező kép


Uniós szabályozás és az MI-rendelet (AI Act)

Tájékoztatjuk látogatóinkat és partnereinket, hogy az Európai Bizottság közzétette a mesterséges intelligenciával (MI) létrehozott tartalmak átláthatóságára vonatkozó gyakorlati kódexét.
A kezdeményezés célja a digitális információs térbe vetett bizalom erősítése, valamint a félrevezetés és a manipulált tartalmak (deepfake) kockázatának csökkentése.
Főbb tudnivalók
Egységes jelölés
Bevezetésre kerül egy egységes, körbe zárt „AI” ikon, amely a jövőben az MI által generált vagy manipulált tartalmak felismerhetőségét és gépi olvashatóságát szolgálja.
Kötelező érvény
Bár a gyakorlati kódex alkalmazása önkéntes, az AI Act átláthatósági követelményei 2026. augusztus 2. -tól jogilag kötelezővé válnak az EU teljes területén.
Nagyobb jogbiztonság
Azok a szervezetek, amelyek csatlakoznak a kódexhez, könnyebben igazolhatják a jogszabályi megfelelést.
Jelen blog kiemelt figyelmet fordít a technológiai trendekre és a jogszabályi környezet változásaira, támogatva a hiteles és átlátható digitális kommunikációt.
A Kódexről további hivatalos információk az Európai Bizottság oldalán érhetők el:
Hivatalos tájékoztató (Digital Strategy)

No Comment

2026. 06. 18.

A szélhámosságnak nincsenek határai

 Újabb gyöngyszem

Gabi bácsi mobilját elöntik az ilyenek.
Igyekszik figyelmeztető szövegekkel ellátva a fácse oldalára történetként, vagy reels -ként feltenni, nehogy valaki bedőljön.
Pl.: 
"Vigyázat ez kamu !", vagy 
"ilyen verzió nincs is, adathalászat, nehogy letöltse valaki !"
stb.
Előtte azonban rendszerint lekéri a Gemini véleményét is.

Na új versenyzők is megjelennek a placcon, Pl.:


Hát ezek mennek manapság Kedveskéim.

De a Gemini is rácuppant:


Íme a legfontosabb részletek, amiket a képről leolvashatunk.
Főbb információk az ajánlatról
Sürgetés (FOMO)
Nagy betűkkel hirdeti, hogy "UTOLSÓ ESÉLY", és hogy az ajánlat még ma lejár.
Ár: 6.799 Ft.
Célközönség
Külön kiemelik, hogy "Különösen, ha 40 felett vagy."
Időtartam és ütemezés
28 napos kurzus, napi 15 perc ráfordítással.
Ígéretek
1 hét után megállíthatatlannak fogod érezni magad, 2 hét után többet fogsz tudni, mint a kollégáid 90%-a, 1 hónap után pedig megkapod a tanúsítványt.
A tananyag felépítése (az első 15 nap)
A hirdetés alsó részén látható a napi bontás, amely a legnépszerűbb AI -eszközöket veszi sorra.
Mire érdemes figyelni?
Az ilyen típusú hirdetések gyakran hangzatos ígéretekkel operálnak (pl. "jobban fogod tudni, mint a kollégáid 90%-a"), miközben a felsorolt eszközök jelentős részét ingyenesen vagy alapvető online leírásokból is meg lehet tanulni.
Ha csak az alapok érdekelnek ennyi pénzért, hasznos lehet,

de csodát (vagy nemzetközileg elismert diplomát) nem érdemes várni tőle.

2026. 05. 29.

A mobilokat ellepik az ingatlanos hirdetések

Ingatlanos hirdetések a fácsén rövid történetekben, reels videókban

Manapság a mobilokat ellepik az ingatlanos hirdetések:
“Töltsék ki a következő űrlapunk 12 kérdését és mi meghatározzuk az ingatlana pontos értékét”
Majd a 2., 4. kérdés után:
“Mikor kereshetjük fel otthonában ?”
Tehát erről van szó.
Szeretnék megkapni az ingatlan hirdetési lehetőséget.
A kommentelők többnyire alaposan beolvasnak a hirdetőknek.

Szokása szerint a Gemini kielemezte:


Ez a klasszikus „csali-értékbecslés” (angolul lead magnet), ahol ingyenes, azonnali értéket ígérnek (pl. egy gombnyomásra köpje ki a gép a ház értékét), a valóságban viszont egy értékesítési csapdába sétál be a gyanútlan tulajdonos.
Színezzük ki egy kicsit a képet – különösen azzal, hogy mi a helyzet a tengerentúlon, mert az USA piac ebből a szempontból egyszerre a „szentélye” és a rémálma ennek a módszernek.

A „Hogyan határozzuk meg az árat 3 perc alatt?” illúziója

A dolog szakmai része ott vérzik el, hogy pusztán 12 kérdésből nem lehet pontos ingatlanértéket mondani. Nem látják a burkolatok állapotát.
Nem tudják, milyen a szomszéd (ami egy ikerháznál vagy társasháznál 20%-ot is ránthat az áron).
Nem érzik a „szagot”, a fényviszonyokat, a benyomást.
A cél nem az értékbecslés, hanem a lead-generálás (az elérhetőséged megszerzése).

Az ingatlanosnak az eladó lakás a „nyersanyag”.
Ha megszerzi a telefonszámodat és a címedet, onnantól addig fog hívogatni, amíg rá nem bízod az eladást. A 4. kérdésnél bedobott „Mikor látogathatjuk meg?” valójában egy pszichológiai szűrő: aki erre igent mond, az „érett gyümölcs”, azonnal lehet menni a szerződéssel.

Mi a helyzet az USA-ban? (ahol ez az egész született)

Ha itthon idegesítőnek találod ezt a taktikát, az USA -ban valószínűleg sikítva menekülnél.
Ott az ingatlanpiac sokkal inkább digitalizált, agresszív és adatközpontú.

1. Az automatizált óriások (Zillow, Redfin) és a "Zestimate"

Amerikában szinte minden ház adata (korábbi eladási árak, telekméret, adók) nyilvános és digitalizált.
Van egy Zillow nevű óriásplakát-szerű szájt, aminek van egy saját algoritmusa, a Zestimate.
Beírod a címedet, és másodpercek alatt kiköp egy árat.
A csapda:
Ez az ár sokszor hatalmasat téved (akár 10-15%-ot is), mert a gép nem tudja, hogy te tavaly luxusmódon felújítottad a konyhát, vagy épp ellenkezőleg, beázik a pince.

2. A "Robocall" hadsereg és a kéretlen megkeresések
Ha az USA -ban egy ilyen 12 kérdéses űrlapon megadod a számodat, a következő történik:
Az adataidat másodpercek alatt eladják egy úgynevezett Lead-brókernek, aki továbbértékesíti azt 5-10 helyi ingatlanközvetítőnek.
Percekkel az űrlap kitöltése után elkezd csörögni a telefonod, és napokig nem hagyják abba. Ott erre külön automata szoftverek (dialerek) vannak, amik folyamatosan tárcsázzák a tulajdonosokat.

3. A "Wholesaling" és az agresszív befektetők
Amerikában nemcsak közvetítők vadásznak így, hanem úgynevezett wholesaler-ek (felvásárlók).
Olyan hirdetésekkel bombázzák a lakosságot, hogy "Készpénzért megvesszük a házát 7 nap alatt, állapottól függetlenül!".
Ők a te 12 kérdésedből azt szűrik le, hogy mennyire vagy kétségbeesett (pl. örökség, válás, anyagi csőd). Ha úgy látják, szorult helyzetben vagy, áron alul tesznek egy készpénzes ajánlatot, majd a szerződést gyorsan továbbpasszolják egy valódi befektetőnek profit reményében.

Az argumentum:
Miért működik mégis, ha mindenki utálja?
A kommentelők jogosan dühösek, mert a módszer manipulatív.
Kattintásra ígér megoldást, de valójában egy értékesítési tölcsérbe (funnel) húz be.

Amiért mégis létezik:
A statisztika.
Ha 1000 ember kitölti ezt az űrlapot, 950-en dühösen bezárják, amikor meglátják a személyes kérdéseket. 40-en megadják a számukat, de elküldik az ingatlanost a fenébe, amikor telefonál. De lesz 10 ember, aki idős, magányos, nincs ideje, vagy egyszerűen megijed, és azt mondja: „Jól van, jöjjön ki, nézze meg”.
Az ingatlanosnak ebből a 10-ből elég 2-3 kizárólagos szerződést kötnie, és a hirdetési költsége máris megtérült.

Összegezve:
Ez a modern ingatlanpiac "spam" levele.
Amerikában már gigantikus adatbázisokkal és AI-val csinálják ugyanezt, nálunk még a fapadosabb, "tölts ki 12 kérdést" fázis fut.

A kommentelőknek igazuk van,
a valódi szakértelem nem egy gombnyomással kezdődik